V ústecké zoo nenajdete skluzavky

Skluzavky v ústecké zoo zmizely. Foto: Zoologická zahrada Ústí nad Labem.Ústí nad Labem – Téměř padesát let si mohli dětští návštěvníci Zoologické zahrady v Ústí nad Labem užívat jízdu po zoo skrz skluzavky. Včera však ze zoo zmizely kvůli špatnému technickému stavu.

Jednou z velmi oblíbených dětských atrakcí, jíž se pyšnila ústecká zoologická zahrada, byly dlouhé barevné skluzavky, které poskytovaly dětem průjezd třetinou zoologické zahrady. Namísto dlouhého obcházení si děti skluzavkami krátily cestu a o oblíbenosti této atrakce svědčí také její využívání téměř za každého počasí. Skluzavky byly instalované v 70. letech minulého století a i řada rodičů, s nimiž dnešní děti chodí do zdejší zoologické zahrady, si často a s láskou vybavují a vzpomínají, jak sami po těchto skluzavkách jezdívali.

„Skluzavky byly původně tři, ale nejprudší z nich jsme kvůli bezpečnosti odinstalovali zhruba před deseti lety. Jezdila skutečně rychle, navíc pokud pršelo či dotyčný měl šusťákové kalhoty, rychlost se zvyšovala a dopad byl často velice tvrdý. Traduje se dokonce, že lékaři na pohotovosti okamžitě věděli, odkud k nim během víkendů pacienti s úrazy přicházejí. Nyní stejný osud čeká zbylé dvě skluzavky, protože jejich bezpečnost i technický stav jsou za zenitem,“ uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová. Skluzavky byly odstraněny 8. března 2016.

Skluzavky v ústecké zoo zmizely. Foto: Zoologická zahrada Ústí nad Labem.
Skluzavky v ústecké zoo zmizely. Foto: Zoologická zahrada Ústí nad Labem.

„Samozřejmě, je nám líto, že k tomuto kroku musíme přistoupit, ale bohužel, návštěvníků, zejména dětí, je pro nás prioritou,“ sděluje ředitel zoo Lubomír Moudrý. „Po svém nástupu v lednu letošního roku se postupně seznamuji s technickým stavem všech zařízení v areálu zoo, ať již se jedná o pavilony, různé stavby, dílny či dětské koutky. V případě skluzavek je o to smutnější, že v roce 2014 prošly opravou včetně nátěru, ale laminát na horní zelené klouzačce se začal po krátké době odlupovat a musela být proto vloni uzavřena – i to však jen dokládá, že už je čas na výměnu či jiné řešení. Ke stavu skluzavek a jejich okolí máme k dispozici nezávislá vyjádření dvou autorizovaných techniků vydaných vloni či v letošním roce, a na jejich základě bylo třeba jednat. V současné době je pro nás jediným možným řešením obě skluzavky zrušit, i když je nám jasné, že se toto rozhodnutí setká s negativní reakcí některých návštěvníků,“ vysvětluje Lubomír Moudrý.

Vedení ústecké zoologické zahrady v tuto chvíli bude hledat náhradní řešení, aby oblíbenou část zoologické zahrady nacházející se někde pod polovinou horního vchodu a nad třetinou vchodu spodního oživilo. „V současné době hledáme řešení a chceme do tohoto procesu zapojit dodavatele herních prvků pro děti. Vše je přirozeně i otázkou financí. Pokud by se našel subjekt, který by nám s tím rád pomohl, je u nás jistě vítán,“ doplnil ředitel zoo.

X