V táborské zoo spatříte i samečky arů

Ara zelenokřídlý v ZOO Tábor. Foto: ZOO Tábor/Jiří MikulášTábor – Rodinu dvou samiček arů zelenokřídlých rozšířili dva dvouletí samečci. Hodonínští rodáci se do ZOO Tábor dostali z ústecké zoologické zahrady.

ZOO Tábor v současné době chová takřka 70 živočišných druhů zvířat. Nechybí mezi nimi ani arové zelenokřídlí. Dosud bylo možné spatřit ve jmenované zoo pouze dvě samičky tohoto druhu, od listopadu však mohou návštěvníci spatřit kromě zmíněných samiček také dva samečky.

Dvouletí samečci se narodili v ZOO Hodonín.Poté putovali do ZOO Ústí nad Labem. Odtud se dostali do ZOO Tábor, kde je nyní mohou spatřit návštěvníci. Skupinka čtyř arů zelenokřídlých by měla v budoucnu vytvořit chovné páry.

Ara zelenokřídlý v ZOO Tábor. Foto: ZOO Tábor/Jiří Mikuláš
Ara zelenokřídlý v ZOO Tábor. Foto: ZOO Tábor/Jiří Mikuláš

„Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílá kůže na obličeji či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými předními krovkami,“ popsal nový přírůstek ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

„Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční,“ doplnil ředitel Korec.

Ara zelenokřídlý v ZOO Tábor. Foto: ZOO Tábor/Jiří Mikuláš
Ara zelenokřídlý v ZOO Tábor. Foto: ZOO Tábor/Jiří Mikuláš
X