V Poschlé proběhla osvětová akce s hasiči

Poschlá – Rady z oblasti požární prevence a ochrany obyvatelstva získali obyvatelé vsetínské lokality Poschlá v pátek 24. června 2016 ze strany Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Akce proběhla v reakci na požár jednoho z domů v Poschlé ze dne 31. března 2015. Při zmíněném požáru se místní rozhodli „pomoci“ hasičům. Standardním postupem se nejprve vydá velitel s jedním hasičem na průzkum, zatímco zbylí zasahující hasiči připravují techniku. „Čekají na návrat velitele zásahu, který předá ostatním hasičům informace o stavu mimořádné události, tedy jak to uvnitř vypadá, co tam hoří, zda tam je elektřina, plyn, chemické látky a podobně,“ uvedla lektorka Anna Hubová z Oddělení ochrany obyvatel a krizového řízení.

Anna Hubová prezentuje, jak se chovat při požáru. Foto: Jiří Žůrek.
Anna Hubová prezentuje, jak se chovat při požáru. Foto: Jiří Žůrek.

Místní občané v domnění, že hasiči nedělají maximum pro uhašení požáru, začali „rozebírat“ hasičské auto. Brali z něj žebříky, hadice a vše, na co dosáhli. „Tím došlo ke slovním potyčkám a celý zásah se zbytečně zkomplikoval,“ doplnil vsetínský starosta Jiří Čunek.

Školení sestávalo z teoretické i praktické části. Teoretická část se zaměřila na předcházení požáru, jak se chovat v případě jeho vypuknutí, na jaká čísla volat a jak správně nahlásit událost. Pro praktickou část zapůjčilo město Vsetín byt, jenž byl pomocí filmového kouře zakouřen. Obyvatelé si vyzkoušeli volání na tísňovou linku. Následně na místo dorazily dvě jednotky profesionálních hasičů z požární stanice Vsetín. Následovala záchrana tří osob – jedné ženy a dvou mužů – a následná evakuace.

O doprovodný program se postarali dobrovolní hasiči z Jasenky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X