únor, 2018

Opakující se událost

2018st21úno19:30Československé filmové století19:30 Městské kulturní středisko v Domažlicích, nám. Míru 51, 344 01 Domažlice Pořadatel: Městské kulturní středisko v Domažlicích Kraj:Plzeňský krajOkres:Okres DomažliceObec:Domažlice (okres Domažlice)Základní výběr událostí:FilmSpeciální výběr událostí:100 let od vzniku samostatného Československa Událost v krajiPlzeňský kraj

Čas

(Středa) 19:30

Místo

Městské kulturní středisko v Domažlicích

nám. Míru 51, 344 01 Domažlice

Pořadatel

Městské kulturní středisko v Domažlicích nám. Míru 51, 344 01 Domažlice

Detaily události

V rámci oslav 100 let od založení Československa nabídne Městské kulturní středisko v Domažlicích promítání filmů s podtitulem Československé filmové století. Promítání proběhne v Loutkovém sále vždy v 19.30 hod.

Program: 

21. února 2018:

Vojtěch Jasný: Všichni dobří rodáci – Legendární film, při němž diváci v kinech vestoje tleskali jednotlivým scénám a replikám. Kronika životních osudů obyvatel moravské vesnice na pozadí dramatických politicko-společenských proměn let 1945-1968.

21. března 2018:

Martin Frič: Hvězda zvaná Pelyněk – Film vypráví o vzpouře, ke které došlo na samém konci první světové války v rakousko-uherské armádě v Rumburku. Režisér Martin Frič dokázal propojit drama válečné vzpoury s individuálními osudy vzbouřenců.

18. dubna 2018:

János Kadár, Elmar Klos: Obchod na korze – Komorní příběh slovenského truhláře a staré židovské majitelky galanterie reflektuje traumata moderních československých dějin. Film o svědomí, spoluvině a zachování lidské důstojnosti získal jako první československý film Oscara.

16. května 2018:

František Vláčil: Adelheid – Jeden z prvních filmů věnující  se tématu odsunu Němců po druhé světové válce. Do krajiny severní Moravy a mezi zdejší lidi zdeptané válkou přijíždí z Anglie letec Viktor, aby zde převzal správu statku po místním nacistickém papalášovi.

20. června 2018:

Karel Kachyňa: Noc nevěsty – Vrcholící kolektivizace, statkář Konvalinka raději zabil své stádo i sebe, než by vstoupil do družstva. V této chvíli se vrací do vsi jeho dcera – jeptiška. Mistrovský obraz českého venkova vykresluje příběh o náboženském i ideologickém fanatismu a dávných křivdách.

19. září 2018:

Jiří Menzel: Skřivánci na niti – Na motivy povídek „Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet“ Bohumila Hrabala natočil Jiří Menzel osobitou reflexi padesátých let: syrová poetika kladenských hutí a dělnických periferií v kombinaci s originálními básnickými obraty.

17. října 2018:

Karel Kachyňa: Ucho – „Ucho, co chceš?“ volá zoufalá Jiřina Bohdalová ve filmu o podezírání, strachu a nejistotě, jež se nevyhne nikomu, ani těm pomyslně nejvýše postaveným. Padesátá léta v Československu, éra politických procesů vrcholí čistkami tzv. vnitřních nepřátel.

 

Leave a Comment