Stane se Petr Spálovský budoucím rekordmanem?

Petr Spálovský při svém prvním výstupu dne 1. ledna 2016. Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov.Liberec – Doslova našlápnuto na překonání rekordu má Petr Spálovský z Jablonce nad Nisou. O překonání rekordu z roku 2006 v počtu výstupů na vrchol Ještědu je na slibné cestě.

Pod dohledem komisařů z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit se Petr Spálovský z Jablonce nad Nisou pokouší od 1. ledna 2016 překonat rekord v počtu výstupů na vrchol Ještědu. Během letošního roku na něj musí vyšlápnout nejméně jednou tisíckrát a čtyřiapadesátkrát k tomu. Přesně jeden tisíc a padesát čtyři výstupů totiž zvládl absolvovat v roce 2006 pan Jiří Mánek, aby se tak zapsal do České knihy rekordů.

[shareaholic app=“share_buttons“ id=“25382579″]

Petr Spálovský ke dni 17. července 2016 zdolal libereckou dominantu pěti sty osmdesáti čtyřmi výstupy. Během již proběhlých šesti a půl měsíců se nenechal zaskočit ani zdravotním omezením v podobě astmatu, které řeší používáním respirátoru – bílé masky, která mu pomáhá lépe dýchat, docházkou do práce nebo neočekávanou nemocí jeho manželky. Jak uvedl Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov, právě květnové onemocnění manželky Petra Spálovského způsobilo manko v počtu plánovaných výstupů na Ještěd, neboť se musel plně postarat o děti a během května tak zvládl pouhých 29 výstupů. Přesto se mu manko daří pomalu odmazávat a v srpnu by se již měl vrátit k původnímu předpokládanému počtu výstupů.

Petr Spálovský při svém prvním výstupu dne 1. ledna 2016. Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov.
Petr Spálovský při svém prvním výstupu dne 1. ledna 2016. Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov.

Aspirant na nový rekord využívá k pěším výstupům dvě trasy. Obě mají převýšení 400 m. Jeho cesta začíná u spodní stanice lanovky a končí u dominanty libereckého kraje – hotelu a vysílače Ještěd. Mezi jeho oblíbené trasy patří 3,2 km trasa po modrém turistickém značení a přibližně 1,5 km strmého stoupání pod lanovkou. Ke všemu nese na zádech i 7 kg navíc, aby měl zajištěný přísun pitného režimu a vegetariánské stravy na všechny výstupy.

Denně se na trasu vydává většinou třikrát. Nejen tam, ale také zpět. Samotnému se mu daří pokořovat také své vlastní „minirekordy“. Mezi ně patří například zdolání výstupu na Ještěd sedmkrát během jednoho dne. Zabralo mu to jen šest a půl hodiny. Jeho nejrychlejší výstup trval neuvěřitelných 27 minut. Běžně výstup zdolává za 60 až 70 minut. Dolů dokáže sestoupit i za 15 minut, to ovšem značně trpí jeho kolena.

[shareaholic app=“share_buttons“ id=“25382579″]

Z České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov:

Nejvíc výstupů na Ještěd v průběhu jednoho kalendářního roku

Ing. Jiří Mánek zdolal v období od 1. ledna do 31. prosince 2006 pěšky a na kole vrchol hory Ještěd celkem 1 054krát, a to průběžně osmi různými stezkami. V rámci celoroční akce absolvoval několik extrémních dnů: 15. července vystoupal na Ještěd bos a 8. září zdolal horu celkem sedmkrát. Tímto výkonem překonal rekord Němky Lilly Flassak, která v roce 1937 dosáhla 709 ti výstupů na vrchol.

Rekordu bylo dosaženo za podpory a. s. Pivovar Svijany a dalších subjektů.

// cestu zpět sjížděl lanovkou, na kole, občas pěšky

Petr Spálovský při jednom ze svých výstupů na Ještěd dne 17. července 2016. Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov.
Petr Spálovský při jednom ze svých výstupů na Ještěd dne 17. července 2016. Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X