Shinda porodila první mládě

Samice gorily nížinné Shinda porodila svého prvního potomka. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.Praha – Samice gorily nížinné Shinda porodila ve svých téměř pětadvaceti letech první mládě. Jedná se o zázrak, neboť o březosti neměli chovatelé ponětí.

Aktualizováno 28.04.2016 v 23.21 hod.

Ve svých téměř pětadvaceti letech porodila samice gorily nížinné Shinda své první mládě. Stalo se tak v sobotu 23. dubna 2016 v Zoologické zahradě hl. m. Prahy. Vzhledem k tomu, že Shinda měla po dlouhou dobu pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí, jehož účinky předpokladům trvaly o několik déle, Přestože Shinda v minulosti několikrát zabřezla, opakovaně také potratila. Vzhledem k problematickým nepravidelným cyklům navíc musela dostávat také hormonální léčbu antikoncepcí. Nikdo již nečekal, že by vůbec Shinda přivedla vůbec nějakého potomka na svět. Nakonec však potomka na svět přivedla – k obrovskému údivu všech, neboť o její březosti nikdo nevěděl.

„Vůbec si nedovedu představit, co by mě mohlo překvapit víc. Nejenže jsme o Shindině březosti nevěděli, ale především jsme se časem vzdali nadějí, že by ještě mohla mít mládě. To nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že tu a tam se opravdu může stát zázrak,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Samice gorily nížinné Shinda porodila svého prvního potomka. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.
Samice gorily nížinné Shinda porodila svého prvního potomka. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Shindino mládě přišlo na svět ve 12.48 hod., celý porod přitom trval kolem pěti hodin. Kolem 8.00 hod. ranní praskla Shindě voda, porodní stahy pak začali sledovat chovatelé David Vala a Gabriela Kopecká. Shindu podporovali při porodu také ostatní členové gorilí tlupy, celou dobu byly poblíž samice i mláďata. Pouze samec Richard se držel opodál.

„Ihned po porodu se o mládě začala vzorně starat – očistila je i sebe, a ačkoliv je to její první potomek, chovala se jako zkušená matka,“ uvádí kurátor Vít Lukáš. Chvíli poté nabídli chovatelé Shindě vodu a obvyklou potravu – ovoce a zeleninu – a novopečená matka spořádala plnou mísu.

„Při krmení se Shinda projevovala suverénně, jako by si už byla vědoma svého nového privilegia. Před rokem totiž přišla o vedoucí postavení mezi samicemi, ale s mládětem se jí postavení ve skupině pravděpodobně opět zvýší,“ popisuje význam novorozeného mláděte vrchní chovatel David Vala.

Následně byl gorilám umožněn přístup do expozice, kam se jako první vydala právě Shinda s mládětem a ostatní gorily ji následovaly. Shinda se chová zkušeně i při další péči o svého potomka, správně ho drží a občas s ním i lehce pohupuje. Také mládě dělá chovatelům radost.

Prvorodička Shinda se o mládě vzorně stará. Foto: Jana Myslivečková, Zoo Praha.
Prvorodička Shinda se o mládě vzorně stará. Foto: Jana Myslivečková, Zoo Praha.

Mládě se má čile k světu (aktualizace 28. dubna 2016):

Shinda si své mládě velice užívá a pečlivě se o něj stará. Mládě je velký jedlík a pravděpodobně bude mít tuhý kořínek. Shinda mu již od začátku dopřává tvrdou školu, a tak se již 26. dubna 2016 povozilo na zádech po pavilonu, což gorilí matky dělají obvykle mnohem později. Dokonce jej na chvíli svěřila také samici Kijivu, která má zatím jako jediná z tlupy tuto výsadu. Mládě mohou spatřit také návštěvníci zoo v pavilonu, neboť tím nikterak rodinku neruší.

Gorilí mládě dostává od Shindy tvrdou školu. Foto: Zoologická zahrada hl. m. Prahy.
Gorilí mládě dostává od Shindy tvrdou školu. Foto: Zoologická zahrada hl. m. Prahy.

Pomáháme gorilám

Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze stěžejních in-situ projektů pražské zoo. Díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě „Pomáháme jim přežít“ může Zoo Praha rozvíjet aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání.

Nejvýznamnější částí ochranářských aktivit Zoo Praha ve střední Africe je již několik let projekt Toulavý autobus. Jeho cílem je převážet děti žijící v okolí kamerunské pralesní rezervace Dja do záchranných center např. v Limbe nebo Méfou. Zde se děti zúčastní vzdělávacích programů, seznámí se s divokými zvířaty a zjistí, že gorily a ostatní zvířata nejsou jen bushmeat (tedy „maso na talíři“) nebo snadný zdroj obživy pro pytláky, ale také úžasní a krásní tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu.

Sbírkové konto Pomáháme jim přežít: č. ú. 43 – 680 466 0247 / 0100

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X