Podzemní chodby nově navštívíte v Sovinci

Hrad Sovinec. Foto: Moravskoslezský kraj.

Jiříkov – Letošní sezóna na hradu Sovinec na Bruntálsku zavede návštěvníky nejen do samotného hradu, ale poprvé se projdou také částí podzemní chodby, která byla doposud veřejnosti nepřístupná.

Prohlídku hradu Sovinec na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji letos zpestří také unikátní část podzemní chodby, která byla veřejnosti doposud nepřístupná. Původní stavba hradu se datuje k rokům 1329-1332, zavalená část chodby je datována 17. stoletím. Bohatou historii hradu zakončil požár v prvních květnových dnech roku 1945, po němž v roce 1951 proběhly zabezpečovací práce. Rekonstrukční práce však trvají dodnes.

Hrad Sovinec. Foto: Moravskoslezský kraj.
Hrad Sovinec. Foto: Moravskoslezský kraj.

Podzemní chodby

Příkop po obnově. Nově lze navštívit podzemní chodby. Foto: Moravskoslezský kraj.
Příkop po obnově. Nově lze navštívit podzemní chodby. Foto: Moravskoslezský kraj.

Rekonstrukce podzemních prostor dlouhých 82 metrů se vyšplhala na 5,5 milionu korun. Rekonstrukci podpořil Moravskoslezský kraj, kterému se podařilo zajistit 4,6 milionu Kč z evropských peněz, zbývající finance byly vyplaceny z krajského rozpočtu. Opravy se však dočkal také hradní příkop a část barokního opevnění.

„Díky těmto opravám vznikl nový návštěvnický okruh, kdy mohou turisté pohodlně vstoupit z hradního příkopu do osvětleného podzemí s vydlážděnou cestičkou a studnou. Věřím, že zpřístupněná chodba ještě hrad ještě více zatraktivní a přivede do našeho regionu další návštěvníky na některou z řady akcí, které se na hradu pravidelně konají – ať už jde o jarmarky, rytířské souboje nebo zábavný program pro rodiny s dětmi,“ říká Ivan Strachoň, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice a cestovní ruch.

„Opravena byla také východní terasová i západní příkopová zeď. Nový návštěvnický okruh je dlouhý zhruba 1000 metrů, umožňuje návštěvníkům prohlédnout si vnitřní i vnější opevnění a navazuje na vnitřní okruh s prohlídkou interiérů. Vede z předhradí do příkopu a do podzemní chodby, poté přes příkop do západního parkánu, Velké bašty a předsunuté bašty zvané Kočičí hlava. Končí na čtvrtém hradním nádvoří,“ upřesňuje Ľubica Mezerová z Muzea v Bruntále.

Čtěte také:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X