Pardubický zámek je více atraktivnější

Pardubický zámek září do noci jako maják. Foto: Magistrát města Pardubic.Pardubice – Pardubický zámek je od počátku května ještě více atraktivnější. Významná dominanta rozzáří noční Pardubice nově po celý rok.

Pardubický zámek zažívá od počátku května 2016 svůj návrat na výslunní. Kdysi velmi významná monumentální stavba se čím dál víc připomíná veřejnosti. Již téměř devatenáct let ji mohou návštěvníci obdivovat zevnitř. Pouhý měsíc ji mohou obdivovat v noci také zvenčí díky padesáti šesti světelným bodům namířených na tento zámek. Zatímco v dřívějších letech byl zámek osvětlen pouze při mimořádných událostech, nově bude osvětlen noc co noc po celý rok. Svou noční krásu ukáže nejen pardubickým občanům, ale také návštěvníkům tohoto města, vždy s příchodem setmění až do půlnoci, poté ještě od páté hodiny ráno do zhasnutí veřejného osvětlení.

„Je běžné, že města zdůrazňují své nejkrásnější stavby. Zámek je pardubickým skvostem, korunou historického jádra a vůbec nezáleží na tom, čí je to majetek. Jsem rád, že se zástupci muzea a služeb dokázali bez problémů dohodnout na tom, jak tento skvost ještě zatraktivnit,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát. Náklady na osvětlení ve výši necelých 100.000 Kč půjdou na vrub Služeb města Pardubic.

„S nápadem osvítit pardubický zámek přišel ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Poté, co byly nasvíceny nově zrekonstruované Tyršovy sady a zámecké valy, byl zámek nad nimi v noci jakoby utopený, a to byla škoda. Shodli jsme se, že zejména nyní, kdy je park i zámek v plné parádě, stojí za to tuto část města ještě zvýraznit,“ vysvětlila ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková.

Pardubický zámek září do noci jako maják. Foto: Magistrát města Pardubic.
Pardubický zámek září do noci jako maják. Foto: Magistrát města Pardubic.

Pardubický zámek – stručně z historie:

Pardubický zámek má za sebou více než sedm století dlouhou historii. Jeho počátky v podobě vodního hradu jsou datovány na konec 13. století. V roce 1491 koupil pardubické panství moravský velmož Vilém z Pernštejna, který přetvořil Pardubice na centrum moderně budovaného velkostatku a českou rezidenci rodu Pernštejnů a z původního hradu vybudoval reprezentativní renesanční palác.

V roce 1560 došlo k prodeji Pardubic králi. Od té doby přestal být zámek panskou renesancí a stal se komerčním velkostatkem (pivovar, sklad textilní manufaktury,…). Po polovině 19. století zámek přešel do rukou soukromého vlastníka, následně jej odkoupil v roce 1920 pardubický muzejní spolek. Ten začal s postupným odkryvem a restaurováním. Obnova se zastavila v roce 1953, kdy přešel zámek do vlastnictví státu. S generální rekonstrukcí se začalo na konci 70. let, kdy došlo k propadání stropů. Od roku 1994 se začalo s rychlejší obnovou zámku, díky níž se na konci roku 1997 téměř po dvaceti letech zámek postupně otevíral veřejnosti.

Od roku 1920 v zámku sídlí Východočeské muzeum v Pardubicích. Hospodářská budova č. p. 3 je užívána jako depozitář muzea a současně slouží jako část výstavních prostor Východočeské galerie v Pardubicích, která užívá také Dům u Jonáše (č. p. 51) na Pernštýnském náměstí. Tzv. Příhrádek, který je v majetku státu, slouží pardubickému územnímu odbornému pracoviště Národního památkového ústavu. Pardubický zámek byl vyhlášen v roce 2010 národní kulturní památkou.

Zajímavé odkazy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X