Krasky jako první rozmnožili v pražské zoo

Modré mládě krasky krátkoocasé jávské se svým rodičům zbarvením zatím moc nepodobá. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.Praha – Krasky krátkoocasé jávské získala pražská zoo v prosinci 2015. Pár úspěšně zahnízdil v polovině března. Jedná se tak o obrovský chovatelský úspěch.

Obrovský chovatelský úspěch má na svém kontě pražská zoologická zahrada, a to nejen český, nýbrž celosvětový. Krasky krátkoocasé jávské totiž patří mezi nejohroženější ptáky světa. Pokud byste se je snažili nalézt ve volné přírodě, pravděpodobně se vám to nepovede, neboť byste hledali jehlu v kupce sena. V přírodě se nachází zhruba sto až dvě stě padesát těchto nádherných a také nejvzácnějších ptáků světa.

O záchranu krasek se snaží záchranná a chovná stanice Cikananga na západní Jávě. V rámci mezinárodního programu se právě na Jávě v lidské péči chovalo devětadvacet ptáků. Dvanáct z nich se následně dostalo do Evropy. Původně všechny putovaly do Zoo Chester (Velká Británie). Nedávno však jeden pár získala Durrellova zoo na ostrově Jersey a od prosince 2015 chová jeden pár také Zoologická zahrada hl. m. Praha.

Modré mládě krasky krátkoocasé jávské se svým rodičům zbarvením zatím moc nepodobá. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.
Modré mládě krasky krátkoocasé jávské se svým rodičům zbarvením zatím moc nepodobá. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

„V polovině března jsme podle chování rodičů a zvuků ozývajících se z voliéry začali tušit, že by v košíku u stropu voliéry mohla být vylíhlá mláďata. Krasky jsou ale velmi citlivé, a proto hnízdo není možné v průběhu hnízdění kontrolovat,“ uvádí kurátor ptáků Antonín Vaidl. Jednalo se o druhý pokus o zahnízdění. První, který zaznamenali chovatelé v lednu, nebyl úspěšný.

Obě mláďata jsou dnes již poměrně velká a od rodičů se čím dál tím víc odlišují. Září totiž jako modré topazy – a spolu se smaragdovými rodiči vytvářejí úchvatný klenot. Za pomoci vhodné stravy a pigmentových doplňků dojde u mladistvých krasek k zelenému zabarvení po prvním línání. Právě zelené zabarvení je důležité při páření, určuje také kvalitu vajec a následně také úspěšný lov.

Pražské zoo se podařilo odchovat jedny z nejvzácnějších ptáků na světě – krasky krátkoocasé jávské. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.
Pražské zoo se podařilo odchovat jedny z nejvzácnějších ptáků na světě – krasky krátkoocasé jávské. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Krasky krátkoocasé jávské

O biologii druhů krasek krátkoocasých jávských je známo jen velmi málo. Tyto kriticky ohrožené straky se v přírodě téměř nevyskytují. V současné době probíhají dva záchranné projekty, aby nedošlo k úplnému vyhynutí těchto vzácných ptáků. Jedná se o chovný program v CCBC a průzkum při hledání zbývající divoké populace.

Záchranný program CCBC začal v roce 2011, kdy byli jednotliví ptáci krasek odkupovaní z ptačích trhů. CCBC každoročně zaznamenává úspěšný chov těchto ptáků, byť je to v zajetí obtížné. Všechny páry také natáčí na kamerový systém, aby jim zajistili klidný chov, neboť v případě pocitu ohrožení nebo narušení jsou rodiče náchylní ke kanibalismu na svých vlastních mláďatech.

V rámci programu EAZA (evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) došlo k přesunu dvanácti jedinců do Evropy. Prostřednictvím regionálních plemenných knih a doporučení pro párování a chov budou krasky silně monitorovány, aby došlo k přežití tohoto ohroženého druhu v zajení a současně nedošlo k porušení genetické integrity.

CCBC má v současné sobě 18 jednotlivců, a to včetně šesti chovných párů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X