Dvojčata tamarínů žlutorukých se narodila 3. ledna 2018. Foto: Zoologická zahrada Děčín.

Když se narodí…: Mláďátka 2018

Česká republika – Každý se raduje, když se narodí nějaké to miminko, obzvlášť, pokud k němu má dotyčný člověk blízký vztah. Mnoho radosti však vzbuzují také mláďata narozená v zoologických zahradách.

Ta dělají radost nejen zaměstnancům příslušné zoologické zahrady, ale také návštěvníkům, zejména těm nejmladším. Rodičům zase přinášejí možnost vzdělávání vlastních dětí o rozdílech mezi dospělými jedinci daného rodu a vůbec celému vývoji nejen ve zvířecí sféře. A přestože mezi námi existují také odpůrci zoologických zahrad, právě umístění zvířat a jejich páření je jednou z posledních možností, jak některé druhy zachránit před vyhynutím.

Pojďte s námi průběžně sledovat, jak se rodí mezi zvířaty napříč českými zoologickými zahradami prostřednictvím fotogalerie.

  • Zoologická a botanická zahrada města Plzně
    Zoologická a botanická zahrada města Plzně
    Dvojčata beránků domácích - šumavských se narodila dne 4. 1. 2018. Foto: Zoo Plzeň, Martin Vobruba.
  • Zoologická zahrada Děčín
    Zoologická zahrada Děčín
    Dvojčata tamarínů žlutorukých se narodila 3. ledna 2018. Foto: Zoologická zahrada Děčín.

Aktualizace 3. února 2018:

Jako svůj první přírůstek ohlásila Zoologická zahrada v Plzni dvojčata beránků ovce domácí – šumavské. Ta se narodila na statku Lüftnerka dne 4. ledna 2018 rodičům původem z horského statku Abertamy. Jedná se o druhá mláďata od této bahnice, první mláďata (beránek a jehnička) odchovala vloni. Plemeno českého původu, jehož genetický základ tvoří česká ovce selská, bylo postupně regenerováno od 50. let minulého století fylogeneticky příbuznými plemeny (württemberská ovce, texel, sovětská cigája, lincoln, kent, leicester, zušlechtěná valaška). Plemeno vhodné především k chovu v horských oblastech je chováno převážně v západní a jižní části Šumavy. Plemenný statut šumavská ovce byl ministerstvem zemědělství udělen v roce 1986, v roce 1987 bylo plemeno zařazeno do světového genofondu ohrožených druhů hospodářských zvířat a od roku 1992 tvoří genovou rezervu ovcí v ČR.

Aktualizace 13. ledna 2018:

V zoologické zahradě Olomouc se rodilo již první lednový den. Samice binturongů Terezka na Nový rok porodila pravděpodobně dvě mláďata. Vzhledem k tomu, že si matka svá mláďata úzkostlivě hlídá, nelze prozatím stanovit přesný počet mláďat a jejich pohlaví. Fotografie mláděte či mláďat tak bude umístěna ve fotogalerii dodatečně. Olomoucká zoo chová binturongy od roku 1990, avšak předchozí chovné páry nepřály úspěšnému množení. To se změnilo až s chovným párem Terezky s Gerrym, kteří se pravidelně rozmnožují a od roku 2012 odchovali již 6 mláďat.

Zoologická zahrada v Děčíně nečekala na první přírůstek dlouho. Již 3. ledna se zde narodily mláďata dvě, a to dvojčata tamarínů žlutorukých. Zdejší zahrada chová tamaríny od podzimu 2015. Do současné doby se narodilo již osm mláďat. Vždy se jednalo o dvojčata. Pro tento druh je charakteristická péče samců, kteří se o mláďata starají převážnou část dne, během níž mláďata nosí na svém hrbu. Matce předávají mláďata pouze na kojení. Ve větších skupinách se o mláďata někdy starají také starší sourozenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *