Děčínská zoo odstartovala 67. sezónu

Při dřevosochání vznikl obrovský mravenečník. Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.Děčín – Děčínská zoologická zahrada zahájila 67. návštěvnickou sezónu v sobotu 16. dubna 2016 akcí Startujeme! spojenou s oslavou Dne Země a kampaně EAZA.

Do své 67. návštěvnické sezóny vstoupila v sobotu 16. dubna 2016 od 14.00 hod. Zoologická zahrada Děčín. Akce Startujeme! spojená také s oslavou Dne Země a kampaně EAZA (Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií) nabídla pestrý program pro děti. K poslechu a dobré náladě zahrála skupina U-Style. Programu se také zúčastnili hosté Marie Blažková, primátorka Města Děčína, Hana Cermonová, náměstkyně primátorky, Valdemar Grešík, radní Města Děčína, a Jakub Houška, kapitán BK Děčín.

Otevření mědvědí stezky. Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.
Otevření mědvědí stezky. Foto: ZOO Děčín – Pastýřská stěna, p. o.

Návštěvníky čekala řada novinek. „Otevřeli jsme nové stanoviště na tříděný odpad, a zbrusu novou naučnou stezku Cesta za medvědy grizzly. Seznámili jsme návštěvníky s výstavbou expozice pro vydry říční, s plány oprav pavilonu opic i se záměrem vyhlídky na Pastýřské stěně,“ popsala mluvčí zoo Alena Houšková. Kromě toho mohli příchozí také ochutnat nové občerstvení bez palmového tuku, zbytečných dochucovadel a umělých barviv připravované z produktů zohledňujících životní prostředí a lidské zdraví.

Při dřevosochání vznikl obrovský mravenečník. Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.
Při dřevosochání vznikl obrovský mravenečník. Foto: ZOO Děčín – Pastýřská stěna, p. o.

Odpolední program byl pro děti velmi pestrý. Nechyběla spousta soutěží, Čarodějnická pohádka v podání Divadelního spolku Karel Čapek Děčín, komentovaná krmení nebo třeba výtvarná dílnička. Při ukázce dřevosochání vznikla socha mravenečníka velkého. Došlo také na křtiny nově narozených mláďat.

Startujeme! s pohádkou. Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.
Startujeme! s pohádkou. Foto: ZOO Děčín – Pastýřská stěna, p. o.

První křtiny patřily klokanům rudokrkým, s jejichž chovem začala děčínská zoo teprve v roce 2014. „Pohled na mládě vykukující z klokaního vaku byl v loňském roce pro návštěvníky naprostou novinkou. Nikdy předtím se tu totiž žádné klokaní mládě nenarodilo. Letos si tuto zajímavost budou moci příchozí užít hned dvojnásobně. Klokaní kapsy mají totiž plné obě samice,“ uvedla Houšková. Klokani rudokrcí dostali své jméno podle narudlého zbarvení na krku a na plecích.

Klokani rudokrcí s mláďaty. Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.
Klokani rudokrcí s mláďaty. Foto: ZOO Děčín – Pastýřská stěna, p. o.

Druhé křtiny se týkaly mláďat tamarínů žlutorukých. Dvojčata se narodila po zhruba 140 dnech březosti v pátek 4. března 2016. Chov tamarínů zahájila zoo teprve na podzim roku 2015. „Zajímavostí tohoto druhu je, že převážnou část péče věnuje mláďatům samec. Matce je předává pouze na kojení. Ve větších skupinách se o mláďata dokonce někdy starají i starší sourozenci,“ doplnila mluvčí Houšková. Typickým znakem je žluté zbarvení končetin, zbytek těla je černý s drobným žíháním hřbetě. Ke žlutým packám se dokonce váže legenda, díky které tento druh tamarína získal přezdívku „midas“ – po králi Midasovi, který podle řecké mytologie proměnil ve zlato vše, čeho se dotkl.

Tamaríni žlutorucí s mláďaty. Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.
Tamaríni žlutorucí s mláďaty. Foto: ZOO Děčín – Pastýřská stěna, p. o.

Po celý den bylo možné získat za donesený domácí elektrospotřebič maximálně do velikosti kávovaru  dětskou vstupenku zdarma nebo slevu ve stejné výši pro dospělého, a to ve stánku společnosti ELEKTROWIN.

Děti si užily parádní soutěže na akci Startujeme! Foto: ZOO Děčín - Pastýřská stěna, p. o.
Děti si užily parádní soutěže na akci Startujeme! Foto: ZOO Děčín – Pastýřská stěna, p. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X